Jak radzić sobie z depresją?

Depresja

Depresja to choroba, która dotyka znaczną część społeczeństwa. Chorują na nią nie tylko ludzie młodzi, ale także seniorzy i coraz częściej chorują również dzieci. Depresja znacznie obniża jakość naszego życia i powoduje ogólne cierpienie, jednak na szczęście można ją skutecznie leczyć, korzystając z profesjonalnego wsparcia, którego udzieli psychiatra i psychoterapeuta.

 

Kiedy pojawia się depresja?

Depresja zazwyczaj pojawia się w trudnych momentach życia takich jak śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy, koniec związku małżeńskiego czy partnerskiego oraz konieczność zmierzania się z trudną chorobą. Dotyka ona także seniorów, którym doskwiera samotność, osoby przebywające na emigracji czy wszystkich tych, którzy mają problemy z nałogami. Warto wiedzieć, że depresja może też pojawić się bez wyraźnego powodu i ten rodzaj depresji także wymaga poważnego leczenia.

 

Główne objawy depresji

Depresję poznajemy po tym, że u danej osoby od dłuższego czasu utrzymuje się znacznie obniżony nastrój. Taka osoba może być płaczliwa i apatyczna. Zwykle pojawiają się problemy z zasypianiem oraz wczesne budzenie rano. Chory odczuwa znaczny spadek energii, traci dotychczasowe zainteresowania i trudno jest mu się zmobilizować co codziennych aktywności. U wielu osób przy okazji depresji pojawiają się także zaburzenia lękowe i problemy z apetytem.

 

Dlaczego tak wiele osób nie radzi sobie z depresją?

Choć o depresji mówi się coraz więcej, to ciągle mnóstwo osób ma problem z rozpoznawaniem jej objawów. Do tego dochodzi wstyd przed wizytą w poradni zdrowia psychicznego. Zdecydowanie nie warto odkładać takiej wizyty, bo to właśnie lekarz psychiatra jest tym, który udzieli najskuteczniejszej pomocy.

 

Jak leczyć depresję?

Lekarz psychiatra po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem zwykle przepisuje leki antydepresyjne, których rolą jest podnoszenie nastroju. Po części działają one także przeciwlękowo i regulują sen. Jest niezmiernie ważne, aby leki antydepresyjne zacząć przyjmować jak najwcześniej. Ich pełne działanie następuje dopiero po kilku tygodniach. Nie jest też łatwo trafić z odpowiednim lekiem u danego pacjenta. Bardzo często lekarz psychiatra musi zmieniać lek dwa, a nawet trzy razy. Bardzo dobrym uzupełnieniem leczenia u psychiatry jest psychoterapia.

 

 


Posted

in

, ,

by